Poradnik Wycieczki Zdrowa Żywność Ciekawostki Gdańsk

RadaMłyniec

Kulinarna podróż po Gdańsku

Gdańsk jest bardzo popularnym wyborem na turystycznej mapie Polski. Biorąc pod uwagę atrakcyjne położenie nad morzem oraz liczne zabytki, jak również ilość atrakcji, które czekają w mieście, nie można się dziwić corocznej rzesze turystów, ściągających tłumnie w tym kierunku. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Gdańsk nieco od innej strony. Zapraszamy na kulinarną podróż po Gdańsku.

Gdańsk od kuchni

Gdańsk od wieków był miastem wielokulturowym, w którym krzyżowały się wpływy różnorodnych kuchni europejskich. Stąd też niezwykłe bogactwo smaków jak i dań, które będziemy mogli tu spotkać i skosztować w wydaniu tradycyjnym tudzież nieco unowocześnionym. Oczywiście, zależy to od naszych osobistych preferencji, czy lubujemy się bardziej w tradycji, czy lubimy odkrywać stare rzeczy na nowo, w nowej odsłonie.

Na gdańską kuchnię mieli też znaczący wpływ mieszkańcy kresów, którzy po wojnie osiedlili się w mieście i wraz ze swoim dobytkiem przywieźli też unikatowe smaki i przepisy.

Festiwal kulinarny w Gdańsku

Wbrew pozorom, kuchnia gdańska nie opiera się wyłącznie na rybach, jak mogłoby się wydawać. Jako miasto portowe, leżące na szlaku handlowym, Gdańszczanie mieli możliwość nabycia wielu orientalnych przypraw, które w połączeniu z lokalnymi produktami dawały zachwycające wrażenia smakowe.

Co roku w Gdańskiej Oliwie czeka na smakoszy niemała gratka! Odbywa się tam festiwal potraw tradycyjnych oraz konkurs kuchni regionalnej. Uczestnictwo w nim warunkuje przygotowanie potrawy zgodnie z tradycyjnymi, gdańskimi recepturami. Bardzo ważnym też jest zawarcie w potrawie składników pochodzenia lokalnego, najlepiej z okolic Żuław, Kociewa, Kaszub oraz Gdańska.

Na festiwalach sztuki kulinarnej prezentowane są również takie typowo gdańskie obiady, jak:

  • zupa rybna z łososia
  • zupa chlebowa zawiesista
  • krucha pieczeń wołowa z kluskami
  • dorsz smażony w maśle rakowym z kluskami
  • lody gdańskie w polewie czekoladowej
  • kawa żytnia.

Gdańskie przysmaki na liście produktów tradycyjnych

Gdańska kuchnia jest na tyle smaczna i warta upamiętnienia, że niektóre z jej pozycji zostały wpisane na prestiżową listę produktów tradycyjnych. Znalazły się tam między innymi:

  • tort gdański
  • mleko gdańskie
  • wafle gdańskie
  • sztuka mięsa z Gdańska w cieście francuskim

Co takiego jest w tych potrawach? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Tort gdański

Z wyglądu jest to prostokątny lub okrągły biszkopt przełożony kremem, o smaku waniliowo-cytrynowym. Tort ma barwę złoto-kremową.

Mleko gdańskie

Przepis ten pochodzi z książki N. Bojarskiej zatytułowanej „Dobra wieść niosą jeść”. (1979). Opowiada ona o tradycyjnej kuchni polskiej od czasów średniowiecznych po współczesne. Aby przygotować mleko gdańskie, potrzebne są migdały, gęsta śmietana i cukier. Ma białą, puszystą piankę, a jego smak jest określany jako słodko-kwaśny.

Wafle gdańskie

Są to bardzo charakterystyczne wypieki w kształcie serc. Mają około 10 centymetrów. Przeważnie mają smak waniliowy. Dawniej były wypiekane najczęściej w okresie zimowym. Gotowe wafle oprószone cukrem pudrem lub posmarowane miodem stanowiły dodatek do kawy.

 

 

Udostępnij:

Więcej postów

Czy znasz Gdańsk od tej strony?

Każde miasto wiąże się z fenomenalnymi historiami, które można przeczytać w internecie, przewodnikach bądź usłyszeć na miejscu. Nie inaczej jest z Gdańskiem, pięknym polskim miastem