Gdańsk jest bardzo popularnym wyborem na turystycznej mapie Polski. Biorąc pod uwagę atrakcyjne położenie nad morzem oraz liczne zabytki, jak również ilość atrakcji, które czekają w mieście, nie można się dziwić corocznej rzesze turystów, ściągających tłumnie w tym kierunku. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Gdańsk nieco od innej strony. Zapraszamy na kulinarną podróż po Gdańsku.
Gdańsk od kuchni
Gdańsk od wieków był miastem wielokulturowym, w którym krzyżowały się wpływy różnorodnych kuchni europejskich. Stąd też niezwykłe bogactwo smaków jak i dań, które będziemy mogli tu spotkać i skosztować w wydaniu tradycyjnym tudzież nieco unowocześnionym. Oczywiście, zależy to od naszych osobistych preferencji, czy lubujemy się bardziej w tradycji, czy lubimy odkrywać stare rzeczy na nowo, w nowej odsłonie.
Na gdańską kuchnię mieli też znaczący wpływ mieszkańcy kresów, którzy po wojnie osiedlili się w mieście i wraz ze swoim dobytkiem przywieźli też unikatowe smaki i przepisy.
Festiwal kulinarny w Gdańsku
Wbrew pozorom, kuchnia gdańska nie opiera się wyłącznie na rybach, jak mogłoby się wydawać. Jako miasto portowe, leżące na szlaku handlowym, Gdańszczanie mieli możliwość nabycia wielu orientalnych przypraw, które w połączeniu z lokalnymi produktami dawały zachwycające wrażenia smakowe.
Co roku w Gdańskiej Oliwie czeka na smakoszy niemała gratka! Odbywa się tam festiwal potraw tradycyjnych oraz konkurs kuchni regionalnej. Uczestnictwo w nim warunkuje przygotowanie potrawy zgodnie z tradycyjnymi, gdańskimi recepturami. Bardzo ważnym też jest zawarcie w potrawie składników pochodzenia lokalnego, najlepiej z okolic Żuław, Kociewa, Kaszub oraz Gdańska.
Na festiwalach sztuki kulinarnej prezentowane są również takie typowo gdańskie obiady, jak:
- zupa rybna z łososia
- zupa chlebowa zawiesista
- krucha pieczeń wołowa z kluskami
- dorsz smażony w maśle rakowym z kluskami
- lody gdańskie w polewie czekoladowej
- kawa żytnia.
Gdańskie przysmaki na liście produktów tradycyjnych
Gdańska kuchnia jest na tyle smaczna i warta upamiętnienia, że niektóre z jej pozycji zostały wpisane na prestiżową listę produktów tradycyjnych. Znalazły się tam między innymi:
- tort gdański
- mleko gdańskie
- wafle gdańskie
- sztuka mięsa z Gdańska w cieście francuskim
Co takiego jest w tych potrawach? Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.
Tort gdański
Z wyglądu jest to prostokątny lub okrągły biszkopt przełożony kremem, o smaku waniliowo-cytrynowym. Tort ma barwę złoto-kremową.
Mleko gdańskie
Przepis ten pochodzi z książki N. Bojarskiej zatytułowanej „Dobra wieść niosą jeść”. (1979). Opowiada ona o tradycyjnej kuchni polskiej od czasów średniowiecznych po współczesne. Aby przygotować mleko gdańskie, potrzebne są migdały, gęsta śmietana i cukier. Ma białą, puszystą piankę, a jego smak jest określany jako słodko-kwaśny.
Wafle gdańskie
Są to bardzo charakterystyczne wypieki w kształcie serc. Mają około 10 centymetrów. Przeważnie mają smak waniliowy. Dawniej były wypiekane najczęściej w okresie zimowym. Gotowe wafle oprószone cukrem pudrem lub posmarowane miodem stanowiły dodatek do kawy.