Poradnik Wycieczki Zdrowa Żywność Ciekawostki Gdańsk

RadaMłyniec

Czy znasz Gdańsk od tej strony?

Każde miasto wiąże się z fenomenalnymi historiami, które można przeczytać w internecie, przewodnikach bądź usłyszeć na miejscu. Nie inaczej jest z Gdańskiem, pięknym polskim miastem leżącym nad wodami morza Bałtyckiego. Poniżej prezentujemy ciekawostki, które zainteresują niejednego czytelnika.

Sprawdź swoją wiedzę!

1. Gdańsk nie leży nad otwartym morzem.

Chociaż popularnie zwykło się mawiać, że całe trójmiasto leży nad morzem Bałtyckim, to w rzeczywistości mają one styczność, ale z Zatoką Gdańską, w miejscu gdzie rzeka Motława uchodzi do Martwej Wisły.Gdańsk leży nad Zatoką Gdańską, u ujścia Motławy do Martwej Wisły.

2. Nie jest znana dokładna historia powstania nazwy miasta.

Istnieje wiele hipotez przypuszczających pochodzenie nazwy, ale żadna nie jest w stu procentach potwierdzona. Jedni badacze skłaniają się ku opinii, że miasto Gdańsk zawdzięcza swoją nazwę terenom podmokłym, od staropolskiego wyrazu gdanie oznaczającego rozlewisko wodne, miejsce zarośnięte, mokre i wilgotne. Alternatywne hipotezy odnośnie nazwy nadmorskiego miasta wskazują na gotów, którzy prawdopodobnie mieli tutaj swoje osady. Ostatnia hipoteza wskazuje z kolei na wnuczkę mieszka I, Gyde, od której mogła wziąć nazwę drewniana osada założona przez jej dziadka.

3. Gdańsk pozostawał w rękach Krzyżaków przez półtora wieku.

W tym czasie powstał między innymi kanał Raduni oraz Wielki Młyn, który możemy podziwiać do dnia dzisiejszego.

4. Gdańsk został włączony do Korony w 1440 roku.

W 1440 roku gdańskie mieszczaństwo poprzez Związek Pruski przedłożyli prośbę do obecnie panującego króla, Kazimierza Jaggiellończyka, o inkorporację pomorza do ziem Polskich.

5. Szesnastowieczny Gdańsk był potęgą gospodarczą ówczesnej Europy.

Zawdzięczał to głównie swojemu położeniu na szlaku licznych tras handlowych. Spławiano tu drewno, zwożono zboża, handlowano egzotycznymi towarami. Miasto tętniło życiem, bogaciło się i poznawało różne kultury.

6. Wolne Miasto Gdańsk

Pierwotnie powstało ono na mocy traktatu pokojowego zawartego w Tylży w 1807 roku.  Na mocy traktatu w Tylży w 1807 roku utworzono pierwsze Wolne Miasto Gdańsk. Stronami pertraktującymi wówczas było I Cesarstwo Francuskie, Imperium Rosyjskie oraz Królestwo Pruskie. Ponadto na mocy tego samego traktatu Imperium Rosyjskie miało uznać Księstwo Warszawskie. W 1920 roku Gdańsk ponownie otrzymuje status Wolnego Miasta. Jego zwierzchnictwem miała być Liga Narodów.

7.W Gdańsku rozpoczęła się II Wojna Światowa

O godzinie 4:45 z pancernika Schleswig-Holstein ostrzelano Westerplatte.

8. Obecny Gdańsk został prawie w całości zbudowany od nowa.

W wyniku działań wojennych ponad 90% zabudowy starego, przedwojennego Gdańska uległa zniszczeniu.

9. Do Gdańska przymusowo wysiedlano mieszkańców Kresów Wschodnich.

Było to rezultatem postanowień konferencji przeprowadzonej w Poczdamie, trwającej od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku. Naturalnie wcześniej wysiedlono stamtąd poprzednich mieszkańców.

10. Gdański Kresztof

Tak Kaszubi nazywają gdańskiego Neptuna. Istnieje nawet legenda, że każdy z przyjezdnych odwiedzający miasto Gdańsk po raz pierwszy, powinien pocałować rzeźbę poniżej pleców.

Udostępnij:

Więcej postów

Kulinarna podróż po Gdańsku

Gdańsk jest bardzo popularnym wyborem na turystycznej mapie Polski. Biorąc pod uwagę atrakcyjne położenie nad morzem oraz liczne zabytki, jak również ilość atrakcji, które czekają